SOS dla kręgosłupa programisty

Osiem godzin spędzone każdego dnia przy biurku. Głowa pochylona nad dokumentami lub wyciągnięta w kierunku ekranu tak, aby niczego nie przeoczyć. Dłoń zaciśnięta na myszce, by za daleko nie uciekła. Prawa ręka pracująca w niesamowitym kilkunastocentymetrowym zakresie ruchu – od myszki do klawiatury. Zakres ruchu lewej zdumiewa jeszcze bardziej – od jednego klawisza do drugiego. Barki często uniesione, a to z powodu terminów, a to z powodu stresu lub negatywnych emocji? Cały kręgosłup zastygnięty w jednej pozycji: przekrzywiony lub skręcony, bo Ty jesteś w kolejne zadanie tak bardzo “wkręcony”? Niektóre mięśnie ciągle napięte, inne z kolei coraz bardziej zwiotczałe. Brzmi znajomo, prawda?

 

To tylko kwestia czasu, by objawy długotrwałego siedzenia przy biurku dały o sobie znać. Ból pleców, zesztywniały i obolały kark, tępy ból głowy, łokcia, lędźwi, mrowienie palców, osłabione mięśnie, zaokrąglone plecy, zmniejszony zakres ruchu. A w konsekwencji tego zwyrodnienia, dyskopatia, zespół cieśni nadgarstka… Nie wykonując nic oprócz swojej  pracy masz tylko 20 proc. szans, że nie dotknie to również Ciebie 🙁

 

Ktoś dawno już wpadł na to, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a kto nie ma czasu na ruch, będzie go musiał mieć na chorowanie. Pomyśl więc o tym, aby już w pracy zrobić coś dla siebie, swojego ciała i samopoczucia. Pamiętaj, by nie “zawieszać się” w jednej, niefizjologicznej pozycji podczas wykonywania jakiegoś zadania. Nasza powięź bardzo tego nie lubi – rozciągnięta tylko przez 15 minut odwadnia się, a z powodu znajdujących się w niej dużej ilości zakończeń nerwowych, zaczyna dawać o sobie znać . Rób to, co zabraniali nam kiedyś nauczyciele – wierć się ciągle na fotelu, na zdrowie!

 

Pod ręką miej również ten zestaw kilku prostych ćwiczeń rozciągających, które wykonuj raz lub kilka razy dziennie przez co najmniej 30 sekund :

 

Skręć się dolną połową ciała razem z fotelem maksymalnie w bok, pozostając tułowiem na wprost i głową w przeciwną stronę. Pozycja ta świetnie rozciągnie wszystko wokół kręgosłupa i poczujesz ulgę w lędźwiach.

 

Opuść głowę w bok, jednocześnie ściągając przeciwny bark jak najniżej. Poczuj jak rozciąga się bok szyi. Ćwiczenie to możesz modyfikować, np. po opuszczeniu głowy w bok, ściągaj ją do przodu. Rozciągniesz wtedy i odciążysz dodatkowo kark. Jeśli potrzebujesz większego rozciągnięcia, chwyć przeciwną ręką za siedzisko krzesła i odchyl się tułowiem w drugą stronę.

 

Oprzyj grzbiet jednej ręki na siedzisku fotela i odchyl się maksymalnie w tył pozostawiając wyprostowaną rękę. Poczuj rozciąganie mięśni przedramienia.

 

Usiądź na skraju siedziska, chwyć oparcie po bokach, wyprostuj ręce i plecy wypychając klatkę piersiową maksymalnie do przodu. Odciążysz przez to mięśnie pleców i rozciągniesz mięśnie piersiowe.

 

Sięgaj naprzemiennie rękoma jak najwyżej w stronę sufitu rozciągając przy tym cały tułów.